fbpx

Turbolence v úplavu

Video a článek o turbolenci v úplavu za Anotnovem An-2

Piloti a dispečeři na neřízených letištích,
nedávno jsem byl na frekvenci svědkem neznalosti turbolence v úplavu za AN-2 a příčin jejího vzniku.
 
Antonov An-2 je u nás rozšířený typ letadla, které se vyžívá především pro seskoky parašutistů a setkáme se s ním nejen v Letňanech, Roudnici, Kolíně, Hořovicích nebo v Líních, ale na spoustě dalších letišť. A s turbolencí v úplavu se na malých letištích setkáme nejen za An-2, ale i za každým těžkým letadlem (PC-12, L410 apod.)
 
Turbulenci v úplavu produkuje křídlo každého letadla vždy, pokud na něm vzniká vztlak.
Na konci křídel vznikají neviditelné vzdušné víry, které můžou mít podle velikosti letounu od několika centimetrů v průměru až po více než metr. U větších letadel může rychlost proudění v jádru dosahovat hodnoty až 100 m/s.
 
Největším nebezpečím turbulence v úplavu je indukované klonění a zatáčení. To je zejména nebezpečné při vzletu a přistání, kdy se letadlo pohybuje ve výšce příliš malé pro vybrání nekontrolovatelného chování stroje. Nejvíce jsou turbulencí v úplavu ohrožena letadla s malým rozpětím křídel. Efekt turbulence v úplavu na letadlo závisí zejména na hmotnosti a rozpětí křídel následujícího stroje a také na jeho relativní poloze vůči ose indukovaných vírů. Ve své nejmírnější formě se může turbulence v úplavu projevovat jen mírným kmitáním křídel, podobně jako mechanická turbulence. Ve své nejhorší formě může dojít k úplné ztrátě řiditelnosti letounu. Možnost vybrání extrémních poloh při zasažení silnou turbulencí v úplavu závisí na výšce letu, manévrovatelnosti letounu a jeho výkonu.
Podívejte se i na názorné video z vyšetřování letecké nehody letounu DR-400, které právě odstartoval jen několik sekund za An-2 a ve kterém je názorně ukázána turbolence v úplavu za AN-2 v praxi.
 
 
Létejme bezpečně a nezapomeňte, čím větší stroj startuje nebo přistává před vámi, tím větší rozestup udržujte 🙂
 
 

Mohlo by se Vám hodit

Učebnice letecké komunikace

Učebnice letecké komunikace a postupů pro všechny sportovní piloty. V knížce naleznete ucelený dvoujazyčný návod na radiokomunikaci k VFR začátkům i toulkám Evropou, zkoušce z ICAO angličtiny nebo průkazu radiotelefonisty či k doložce s nutnou IFR frazeologií.

Zkouška z letecké angličtiny ICAO

Každý pilot, který létá do zahraničí, musí úspěšně složit zkoušku znalostí letecké angličtiny dle ICAO stupnice 0 až 6 (0 - bez znalosti, 6 - odpovídá rodilému mluvčímu). Minimální požadovaná úroveň znalostí pro pilota je 4.

Aplikace VFR Communication

Aplikace VFR Communication pro interaktivní výuku letecké angličtiny a letové komunikace vám umožní osvojit si komunikaci s anglicky hovořícími řídícími v pohodlí domova, přitom můžete cvičit komunikaci jako byste právě byli účastníky skutečného provozu. Snáze tak překonáte obavy z komunikace, které vás zrazují z mezinárodního VFR létání.

Speciální balíček letecké angličtiny

Balíček letecké angličtiny je určen pro všechny piloty, pilotní žáky, kteří létají do zahraničí a nebo se teprve k prvnímu letu chystají, ale i pro osoby poskytující informace známému provozu (RADIO) a dispečery AFIS, kteří jsou v kontaktu se zahraničními piloty.

Nenašli jste co jste hledali a nebo máte jakýkoliv dotaz? Kontaktujte nás!

Ke svým klientům přistupujeme individuálně. Napište nám nebo zavolejte jakékoli Vaše přání nebo dotaz.